Warto Przeczytać

Historia

RKS Marymont Warszawa – jeden z najstarszych klubów sportowych działających na terenie dzisiejszej Warszawy. Powstały w ówcześnie podwarszawskiej miejscowości Marymont (dziś część dzielnicy Żoliborz w Warszawie), jego historia sięga wstecz do 1911 roku. Obecnie mieści się przy ul. Potockiej 1.

Obecnie działają w nim sekcje łucznictwa, łyżwiarstwa figurowego, łyżwiarstwa szybkiego, tenisa stołowego. Stadion pobudowany w latach 50. liczy ok. 10 000 miejsc oraz posiada trybunę krytą. Największym sukcesem Marymontu jest awans do II ligi piłkarskiej pod koniec lat 50. Drużynę prowadził m.in. Kazimierz Górski, a grali w nim m.in. Paweł Kieszek, Michał i Marcin Żewłakowowie, a także Jan Brodzki. Obecnie I drużyna piłkarska Marymontu występuje w lidze okręgowej Warszawa-Wschód.

Historia

Data 1911 związana jest z owianą legendą historią, według której pewna hrabina, ówczesna właścicielka terenów nad Wisłą (wówczas rozlewiska i łąki) widząc, że przychodzi tam młodzież, aby grać w piłkę oraz uprawiać inne sporty, postanowiła je odstąpić na cele sportowo-rekreacyjne. Na tych terenach będzie później istniał klub.

Właściwą działalność organizacyjno-sportową „Marymont” rozpoczął dopiero po odzyskaniu niepodległości i zakończeniu wojny polsko-bolszewickiej. Formalne zalegalizowanie działalności Klubu nastąpiło dopiero w latach 1923[1].-1924, kiedy to został zatwierdzony jego statut. Od początku klub był blisko związany z demokratycznym nurtem ruchu robotniczego. Współtworzyli go działacze Polskiej Partii Socjalistycznej z Marymontu.

RKS Marymont był w 1925 roku jednym z 7 współzałożycieli Związku Robotniczych Stowarzyszeń Sportowych – czyli federacji PPS-owskich organizacji sportowych. Poza Marymontem ZRSS współzakładały 2 inne, związane z PPS warszawskie kluby – RKS Skra (założony jako Sportowy Klub Robotniczo-Akademicki) i RKS Sarmata.

Wojna przerwała działalność klubu. Wielu zawodników i kibiców uczestniczyło w walce, najpierw w Robotniczych Batalionach Obrony Warszawy, później w antyfaszystowskiej konspiracji.

Od samego początku podstawową sekcją sportową była piłka nożna. Oprócz piłki nożnej w klubie można było, lub można w dalszym ciągu oglądać takie sekcje jak: piłka ręczna (1930 r. Mistrzostwo Warszawy), hokej na lodzie (1930 r. Mistrzostwo kl. „B”, awans do klasy „A”), tenis stołowy, siatkówka (kiedyś czołówka Polski, mężczyzn i kobiet), koszykówka, szermierka (szermierze wychowani w klubie wnieśli wielki wkład w rozsławieniu tej dyscypliny na planszach świata – byli wśród nich mistrzowie kraju, Europy, Świata, Igrzysk Olimpijskich: Witold Woyda, Lech Koziejowski, Ryszard Parulski, Adam Kaliński), narciarstwo, gimnastyki artystycznej, saneczkarstwo, kajakarstwo (kilka tytułów mistrzów Polski, oraz występy w igrzyskach olimpijskich – Górski, Kowalewski, Majda), żeglarstwo, szachy, a ostatnio nawet sekcje bowlingową. W okresie przedwojennym „Marymont”, jak wiele klubów, borykał się z wieloma problemami. W czasie wojny działalność klubu zostaje przerwana, a większość jego członków bierze udział w pracy konspiracyjnej. Klub ożywa na nowo w roku 1945, ówcześnie biorąc udział w konspiracyjnych Mistrzostwach Warszawy.

W roku 1955 zostaje oddany do użytku stadion klubowy przy ulicy Potockiej. W latach 1950-1957, a także później 1964-1973-1975 na skutek różnego rodzaju przeprowadzanych w sporcie reorganizacji, w wyniku których mogło dojść nawet do jego likwidacji. W tym czasie pod naciskiem władz administracyjnych, związkowych i sportowych odbywały się tzw. fuzje (połączenia) i zmiany nazw klubów np. po połączeniu SKS Warszawa i Spójni Warszawa przyjęto nazwę „Spójnia-Marymont Warszawa” – potem po połączeniu dwóch Zrzeszeń Sportowych „Ogniwa” i „Spójni” klub miał występować pod nazwą Sparta Warszawa. W latach 1956-1957 czynione były próby likwidacji „Marymontu”. Odebrano klubowi obiekty przy ul. Wybrzeże Gdyńskie, a sekcję przydzielono pod tzw. opiekę zakładów pracy – potem włączono je do nowego klubu Spójnia Warszawa. Tylko dzięki postawie i uporczywym staraniom działaczy oraz całej sekcji piłki nożnej „Marymont” nie dopuszczono do zabrania klubowi stadionu, co pozwoliło na rozpoczęcie działalności na powrót jako R.K.S „Marymont”. W oparciu o stadion reaktywowano działalność sekcji siatkówki, hokeja na lodzie, szachowej. W ciągu niespełna roku „Marymont” zrzeszał ponad 500 członków w tym ok. 350 zawodników. W roku 1964 następuje połączenie z K.S „Syrena” Warszawa, a w 1973 z K.S „Łączność” Warszawa, w wyniku których powstaje silna sekcja łucznicza należąca do dnia dzisiejszego do ścisłej czołówki krajowej i europejskiej. W roku 1970 R.K.S „Marymont” przejął łyżwiarstwo szybkie z CWKS „Legia” Warszawa, natomiast w 1975 r. łyżwiarstwo figurowe z W.K.K.F. „Ogniwo”. W minionym 45-leciu „Marymont” przechodził różne zmiany organizacyjne, co w znacznym stopniu wpłynęło na jego tożsamość. Aktualnie w klubie działa 6 sekcji: łyżwiarstwo szybkie, łyżwiarstwo figurowe, łucznictwo, szermierka, tenis stołowy i bowling.

Największym osiągnięciem piłkarzy Marymontu były występy w II lidze w latach 1955-1956.

Aktualnie, na terenach i w okolicy klubu działa OSiR Żoliborz, kompleks basenów i gabinetów odnowy, kryte hale z kortami tenisowymi, 2 boiska do piłki nożnej i odremontowane w 2005 roku tory łucznicze, które są najnowocześniejszym tego typu obiektem w Polsce.

Po sezonie 2006/2007 klub wycofał się z rozgrywek piłkarskich.

Od 2014 roku powstała ponownie młoda drużyna tylko z małą zmianą zamiast RKS Marymont(Roboczy Klub Sportowy) to MKS Marymont(Młodzieżowy Klub Sportowy)